Nawigacja

    Cesarstwo Teutonii (Emporrak Teutonie)

    • Zaloguj się
    • Szukaj
    • Cesarski System Centralny
    • Główna
    • Discord
    • Ostatnie
    • Tagi
    • Popularne
    • Użytkownicy
    • Grupy
    • Archiwalna strona Królestwa Teutonii

    Dekret o koronacji cesarskiej, inauguracji namiestnikowskiej i Symbolicznej LRT

    Pałac Cesarski (Úr Emporburg)
    2
    6
    350
    Załaduj więcej postów
    • Najpierw najstarsze
    • Najpierw najnowsze
    • Najwięcej głosów
    Odpowiedz
    • Odpowiedz, zakładając nowy temat
    Zaloguj się, aby odpowiedzieć
    Ten temat został usunięty. Mogą go zobaczyć tylko użytkownicy upoważnieni do zarządzania tematami.
    • Vladimir ik Lihtenštán
      Vladimir ik Lihtenštán ostatnio edytowany przez

      Wasza Cesarska Mość,
      Wasza Łaskawość ik Thórn-Mákovski,

      Zainspirowany słowami Jej Cesarskiej Mości postanowiłem przegotować niniejszy projekt dekretu o koronacji cesarskiej i inauguracji namiestnikowskiej.

      Projekt jest w dużej mierze odświeżoną wersją dekretu obowiązującego w czasach Królestwa. Tam, gdzie mowa była o królu, teraz mowa jest o cesarzu lub namiestniku. Rola księcia Sarmacji w rytuale została pominięta lub przypadła Wielkiemu Mistrzowi. Loża w moim projekcie nazywa jest symboliczną, by odróżnić ją od LRT jako naszych sił zbrojnych.

      Inaugurację namiestnikowską od cesarskiej różni kilka detali:

      • zgromadzeni na ceremonii klękają przed cesarzem, natomiast przed namiestnikiem schylają głowy,
      • namiestnik nie otrzymuje do rąk berła i jabłka, a jedynie okazuje regaliom cześć poprzez ucałowanie,
      • namiestnik nie jest koronowany cesarską koroną. Wielki Mistrz tylko dotyka głowy namiestnika koroną, a następnie odkłada ją na pusty tron,
      • podczas ceremonii namiestnik zasiada na krześle obok cesarskiego tronu,
      • w treści przysiąg cesarz używa pluralis mejestatis, natomiast namiestnik nie.

      Rytuał zmienił swoją nazwę. Z Ritus Teutonicus na Ritus Teutonicus Novus Imperatorius (dla koronacji cesarskiej) i Ritus Teutonicus Novus Proconsularis (dla inauguracji namiestnikowskiej).

      Proszę o śmiałe zgłaszanie swoich uwag i przemyśleń.

      Dekret Rady Cesarstwa
      o koronacji cesarskiej, inauguracji namiestnikowskiej i Symbolicznej Loży Rycerzy Teutońskich

      Na podstawie Konstytucji Cesarstwa Teutonii z 18 marca 2021 roku, art. 3, ust. 1 Rada Cesarstwa w składzie Jej Cesarskiej Mości Joanny Izabeli oraz Namiestników Cesarskich Jego Łaskawości Jahna Dagobarda ik Thórn-Mákovskiego i Jego Łaskawości Vladimira ik Lihtenštána wydaje niniejszy dekret.

      Art. 1 [Postanowienia ogólne]
      Niniejszy dekret określa skład, rolę w koronacji cesarskiej i inauguracji namiestnikowskiej oraz procedurę powoływania członków Symbolicznej Loży Rycerzy Teutońskich, a także procedurę koronacji cesarskiej i inauguracji namiestnikowskiej.

      Art. 2 [Symboliczna Loża Rycerzy Teutońskich]

      1. Symboliczna Loża Rycerzy Teutońskich jest instytucją publiczną o charakterze rytualnym.
      2. Siedzibą Loży Rycerzy Teutońskich jest Świątynia w Eltdorfie.
      3. Symboliczna Loża Rycerzy Teutońskich składa się z dwóch członków: Wielkiego i Przewielebnego Mistrza [dalej: Mistrz] oraz Mistrza Ceremonii.

      Art. 3 [Koronacja cesarska]

      1. Koronacja cesarska jest fakultatywna.
      2. Koronację cesarską przeprowadza oraz przygotowuje Symboliczna Loża Rycerzy Teutońskich.
      3. Koronację cesarską przeprowadza się zgodnie z Ritus Teutonicus Novus et Imperatorius, którego treść znajduje się w załączniku nr 1 do niniejszego dekretu.

      Art. 4 [Inauguracja namiestnikowska]

      1. Inauguracja namiestnikowska jest fakultatywna.
      2. Inaugurację namiestnikowską przeprowadza oraz przygotowuje Symboliczna Loża Rycerzy Teutońskich.
      3. Inaugurację namiestnikowską przeprowadza się zgodnie z Ritus Teutonicus Novus et Proconsularis, którego treść znajduje się w załączniku nr 2 do niniejszego dekretu.

      Art. 5 [Powoływanie i kadencja członków Symbolicznej Loży Rycerzy Teutońskich]

      1. Mistrza oraz Mistrza Ceremonii powołuje w drodze postanowienia Cesarz Teutonii lub Namiestnik Cesarstwa spośród obywateli teutońskich.
      2. Kadencja Mistrza oraz Mistrza Ceremonii rozpoczyna się z chwilą wejścia postanowienia Cesarza Teutonii lub Namiestnika Cesarstwa w życie i wygasa z chwilą wygłoszenia mowy tronowej przez Cesarza Teutonii lub mowy inauguracyjnej przez Namiestnika Cesarstwa przewidzianych odpowiednio w Ritus Teutonicus Novus et Imperatorius i Ritus Teutonicus Novus et Proconsularis.

      Art. 6 [Świątynia Symbolicznej Loży Rycerzy Teutońskich w Eltdorfie]

      1. Świątynia Symbolicznej Loży Rycerzy Teutońskich w Eltdorfie [dalej: Świątynia] jest miejscem koronacji cesarskiej i inauguracji namiestnikowskiej.
      2. Świątynia do czasu powołania Mistrza oraz Mistrza Ceremonii jest zamknięta, a klucze do niej przechowywane są na Zamku Cesarskim w Srebrnym Rogu.
      3. W Świątyni przechowuje się do czasu koronacji cesarskiej regalia (cesarską koronę, jabłko i berło), a także nieustannie Miecz Fulgencjusza Walecznego na Ołtarzu Świątyni.

      Art. 7 [Przepisy końcowe]
      Dekret wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

      ZAŁĄCZNIK NR 1

      RITUS TEUTONICUS NOVUS ET IMPERATORIUS

      Orszak z cesarzem-elektem na przedzie idzie powoli i dostojnie w kierunku Ołtarza, na którym znajduje się Miecz Fulgencjusza, Konstytucja Cesarstwa Teutonii, korona, berło, jabłko cesarskie oraz Kollana Namiestników i Królów.

      W czterech rogach Ołtarza palą się cztery świece. Cesarz-elekt przyodziany jest w błękitny płaszcz podbity gronostajem, niesiony przez trzy pary giermków w błękitnych liberiach. Po przekroczeniu przez cesarza-elekta posadzki świątynnej złożonej z niebieskich i czerwonych płytek, wszyscy zgromadzeni przyklękają na prawe kolano. Cesarz podąża dalej. Przed Ołtarzem stoi tron zwrócony w kierunku południowym, za ołtarzem stoją Krzesło Wielkiego i Przewielebnego Mistrza oraz krzesło Mistrza Ceremonii.

      Cesarz-elekt po dojściu do tronu klęka, giermkowie niosący tren płaszcza również. Wielki i Przewielebny Mistrz oraz Mistrz Ceremonii powstają ze swoich miejsc. Zgromadzeni powstają także. Wielki i Przewielebny Mistrz staje za tronem, po jego prawicy staje Mistrz Ceremonii.

      Wielki i Przewielebny Mistrz (M): Jak się nazywasz i skąd przybywasz?

      Cesarz-elekt (CE): Nazywam się N i przybywam z północy.

      M: Czy znasz Cztery Filary?

      CE: Znam i znam ich imiona.

      M: Pokłoń się im.

      Cesarz-elekt powstaje z klęczek i składa pokłon w kierunku Czterech Filarów świątynnych w porządku następującym: Wahrheit (Prawda), Freiheit (Wolność), Wissenschaft (Wiedza) oraz Frieden (Pokój).

      Cesarz-elekt zasiada następnie na tronie, giermkowie oddalają się.

      M: A czy znasz imiona swoich wrogów?

      CE: Znam, a nazywają się oni Azmaloth.

      Po tych słowach Mistrz Ceremonii wręcza Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Miecz Fulgencjusza. Ten podaje go do ucałowania cesarzowi-elektowi. Następnie Wielki Mistrz przypina go u boku cesarza-elekta.

      CE: My, N, przysięgamy wiernie bronić Ojczyzny przed wszelkimi wrogami i za wzór mieć sobie przodków naszych i cesarzy teutońskich! A ten kto wystąpi przeciwko nam, niech lęka się ich gniewu!

      M: Wielkie są twoje słowa. Powiedź mi w takim razie, kto zamordował smoka Azmalotha?

      CE: Był to wielki bohater Eryk z Marduk.

      Po tych słowach Mistrz Ceremonii podaje berło i jabłko królewskie w ręce Wielkiego i Przewielebnego Mistrza, który wręcza je cesarzowi-elektowi z tymi oto słowami:

      M: Wręczam tobie jabłko i berło królewskie na znak władzy, jaką pełnić będziesz w Cesarstwie Teutonii.

      CE: My, N, przysięgamy przed obliczem Wielkiego i Przewielebnego, a cały Naród nasz umiłowany bierzemy za świadka, że nie opuścimy Ojczyzny w potrzebie, a każdy Teutończyk będzie nam jak syn rodzony, a każda Teutonka jak córka.

      M: Niech rozbrzmiewają dzwony!

      Po tych słowach Wielkiego Mistrza poczynają bić dzwony świątynne.

      Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi koronę cesarską.

      M: Ja, N, wielki i przewielebny mistrz Loży Rycerzy Teutońskich, reprezentant narodu teutońskiego koronuję cię na cesarza Teutonii!

      Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Kollonę Namiestników i Królów, którą ten zapina na szyi cesarza-elekta, mówiąc:

      M: A widząc twą mądrość nosić będziesz tytuł Arcyksięcia Najwyższego Oświecenia! Obyś był waleczny i sprawiedliwy jak Fulgencjusz! Obyś był sprytny i przebiegły jak Eryk!

      M: Radujmy się, bo oto mamy cesarza! ÁEN IV'HATI ÚRN EMPOR!

      Zgromadzeni krzyczą: VIVAT IMPERATOR!

      Cesarz powstaje ze swego miejsca i wygłasza uroczystą przysięgę wierności:

      CE: My, N, przysięgamy wierność Ojczyźnie, Narodowi Teutońskiemu, Konstytucji oraz Nowej Doktrynie. Przysięgamy, że każdego wroga Teutonii zdusimy, serca zdrajców przebijemy sztyletem, a złu odrąbiemy głowę niczym Eryk z Marduk smokowi Azmalothowi. Przysięgamy wierność Tradycji i Historii, jednocześnie dbać będziemy o przestrzeganie świętej zasady samostanowienia o sobie naszego Ludu w myśl maksymy Vox populi, vox Dei! Amen!

      Po tych słowach wszyscy klękają i schylają głowy w geście pokory.

      Po koronacji następuje mowa tronowa cesarza.

      ZAŁĄCZNIK NR 2

      RITUS TEUTONICUS NOVUS ET PROCONSULARIS

      Orszak z wybranym namiestnikiem na przedzie idzie powoli i dostojnie w kierunku Ołtarza, na którym znajduje się Miecz Fulgencjusza, Konstytucja Cesarstwa Teutonii, korona, berło, jabłko cesarskie oraz Kollana Namiestników i Królów.

      W czterech rogach Ołtarza palą się cztery świece. Namiestnik przyodziany jest w błękitny płaszcz podbity gronostajem, niesiony przez trzy pary giermków w błękitnych liberiach. Po przekroczeniu przez namiestnika posadzki świątynnej złożonej z niebieskich i czerwonych płytek, wszyscy zgromadzeni schylają głowy. Namiestnik podąża dalej. Przed Ołtarzem stoi tron zwrócony w kierunku południowym, obok niego natomiast pozłacane i kunsztownie wykonane krzesło namiestnikowskie. Za ołtarzem stoją Krzesło Wielkiego i Przewielebnego Mistrza oraz krzesło Mistrza Ceremonii.

      Namiestnik po dojściu do tronu klęka, giermkowie niosący tren płaszcza również. Wielki i Przewielebny Mistrz oraz Mistrz Ceremonii powstają ze swoich miejsc. Zgromadzeni podnoszą wcześniej schylone głowy. Wielki i Przewielebny Mistrz staje za tronem, po jego prawicy staje Mistrz Ceremonii.

      Wielki i Przewielebny Mistrz (M): Jak się nazywasz i skąd przybywasz?

      Namiestnik (N): Nazywam się N i przybywam z północy.

      M: Czy znasz Cztery Filary?

      N: Znam i znam ich imiona.

      M: Pokłoń się im.

      Namiestnik powstaje z klęczek i składa pokłon w kierunku Czterech Filarów świątynnych w porządku następującym: Wahrheit (Prawda), Freiheit (Wolność), Wissenschaft (Wiedza) oraz Frieden (Pokój).

      Namiestnik zasiada następnie na krześle obok tronu cesarskiego, giermkowie oddalają się.

      M: A czy znasz imiona swoich wrogów?

      N: Znam, a nazywają się oni Azmaloth.

      Po tych słowach Mistrz Ceremonii wręcza Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Miecz Fulgencjusza. Ten podaje go do ucałowania namiestnikowi. Następnie Wielki Mistrz przypina go u boku namiestnika.

      N: Ja, N, przysięgam wiernie bronić Ojczyzny przed wszelkimi wrogami i za wzór mieć sobie przodków moich i cesarzy teutońskich! A ten kto wystąpi przeciwko mnie, niech lęka się ich gniewu!

      M: Wielkie są twoje słowa. Powiedź mi w takim razie, kto zamordował smoka Azmalotha?

      N: Był to wielki bohater Eryk z Marduk.

      Po tych słowach Mistrz Ceremonii podaje berło i jabłko królewskie w ręce Wielkiego i Przewielebnego Mistrza, który podaje je namiestnikowi do ucałowania:

      M: Okaż cześć świętym regaliom tych, w imieniu których będziesz pełnić władzę w Cesarstwie Teutonii.

      N: Ja, N, przysięgam przed obliczem Wielkiego i Przewielebnego, a cały Naród mój umiłowany biorę za świadka, że nie opuszczę Ojczyzny w potrzebie, a każdy Teutończyk będzie nam jak syn rodzony, a każda Teutonka jak córka.

      M: Niech rozbrzmiewają dzwony!

      Po tych słowach Wielkiego Mistrza poczynają bić dzwony świątynne.

      Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi koronę cesarską.

      M: Ja, N, wielki i przewielebny mistrz Loży Rycerzy Teutońskich, reprezentant narodu teutońskiego inauguruję cię na namiestnika Cesarstwa Teutonii!

      Po tych słowach Wielki i Przewielebny Mistrz dotyka koroną cesarską głowy namiestnika, ale jej nie nakłada. Odkłada ją obok na siedzisko cesarskiego tronu. Następnie Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Kollonę Namiestników i Królów, którą ten zapina na szyi namiestnika, mówiąc:

      M: A widząc twą mądrość nosić będziesz tytuł Arcyksięcia Najwyższego Oświecenia! Obyś był waleczny i sprawiedliwy jak Fulgencjusz! Obyś był sprytny i przebiegły jak Eryk!

      M: Radujmy się! Oto mamy Strażnika Tronu! ÁEN IV'HATI ÚRN ANŠTATHALTER!

      Zgromadzeni krzyczą: VIVAT PROCONSUL!

      Namiestnik powstaje ze swego miejsca i wygłasza uroczystą przysięgę wierności:

      N: Ja, N, przysięgam wierność Ojczyźnie, Narodowi Teutońskiemu, Konstytucji oraz Nowej Doktrynie. Przysięgam, że każdego wroga Teutonii zduszę, serca zdrajców przebiję sztyletem, a złu odrąbię głowę niczym Eryk z Marduk smokowi Azmalothowi. Przysięgam wierność Tradycji i Historii, jednocześnie dbać będę o przestrzeganie świętej zasady samostanowienia o sobie Ludu w myśl maksymy Vox populi, vox Dei! Amen!

      Po tych słowach wszyscy schylają głowy w geście pokory.

      Po ceremonii następuje mowa inauguracyjna namiestnika.

      1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 1
      • Joanna Izabela
        Joanna Izabela ostatnio edytowany przez

        Jak najbardziej popieram projekt

        1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 1
        • Joanna Izabela
          Joanna Izabela ostatnio edytowany przez

          Mysle ze mozemy rozpoczac glosowanie do piatku do godziny 21.00

          1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 0
          • Vladimir ik Lihtenštán
            Vladimir ik Lihtenštán ostatnio edytowany przez

            Wasza Cesarska Mość,
            Wasza Łaskawość,

            Głos mój oczywiście oddaję ZA projektem.

            1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 0
            • Joanna Izabela
              Joanna Izabela ostatnio edytowany przez

              Za projektem
              Ze względu na to że mamy weekend dość długi i dla niektórych zapewne intensywny przedłużam głosowanie do Poniedziałku 21.00

              1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 0
              • Joanna Izabela
                Joanna Izabela ostatnio edytowany przez

                Informuje o przyjeciu dekretu

                1 odpowiedź Ostatnia odpowiedź Odpowiedz Cytuj 1
                • first-post
                  last-post