Propozycja nowego dekretu o Zgromadzeniu Elektorów
-
To prawda, że nie wyglądałoby zbyt estetycznie, gdyby tytuł cesarza Teutonii stał tuż obok króla Nowej Teutonii. Może więc niech oficjalna tytulatura wymienia najpierw ziemie związane ze Slavią i Enderasją, a potem ziemie nototeutońskie:
[imię Cesarza] z woli elektorów cesarz Teutonii, wielki książę Slavii i Enderasji, król Nowej Teutonii, wielki książę Awii, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
-
Zacznę od szczegółów. W ust. 1 Art. 6 [...] określając jego trwanie [...]
Co do samej elekcji to chciałbym zaproponować dodanie ustępu lub artykułu, który będzie mówił o włączeniu sukcesora do Cesarskiego Domu Harmeliuszowsko-Hergolienowego w przypadku wyboru osoby spoza Rodu. Wszak wybór na tron Cesarstwa już sam w sobie świadczy o zaufaniu jakim obdarza się sukcesora więc czemu by miał nie dostąpić zaszczytu włączenia do Rodu? W ten sposób uniknęlibyśmy tworzenia tytułu Namiestnika, który w moim odczuciu ma wymiar jedynie symboliczny.
W kwestii tytulatury popieram powyższą wersję zaproponowaną przez Jego Łaskawość Namiestnika ik Lihtenštána.
-
@juarez napisał w Propozycja nowego dekretu o Zgromadzeniu Elektorów:
Zacznę od szczegółów. W ust. 1 Art. 6 [...] określając jego trwanie [...]
Co do samej elekcji to chciałbym zaproponować dodanie ustępu lub artykułu, który będzie mówił o włączeniu sukcesora do Cesarskiego Domu Harmeliuszowsko-Hergolienowego w przypadku wyboru osoby spoza Rodu. Wszak wybór na tron Cesarstwa już sam w sobie świadczy o zaufaniu jakim obdarza się sukcesora więc czemu by miał nie dostąpić zaszczytu włączenia do Rodu? W ten sposób uniknęlibyśmy tworzenia tytułu Namiestnika, który w moim odczuciu ma wymiar jedynie symboliczny.
W kwestii tytulatury popieram powyższą wersję zaproponowaną przez Jego Łaskawość Namiestnika ik Lihtenštána.
Kategorycznie sprzeciwiam sie wybrykowi dolaczania kazdego rzadzacego do Rodu Cesarskiego. To wynaturzenie jest juz w Dreamlandzie i wyglada pokracznie dla mnie. Rod jest stuktura zywa i pewne decyzje sa podejmowane dosc wewnetrznie nawet w czasach posuchy. Nie wyobrazam sie tez zeby wciskano kogos do rodziny na sile. Nie watpie ze znamienite inne rody teutonskie zasluguja na mozliwosc rzadzenia ale w trakcie tworzenia konsytutcji podkreslenie pewnej roznicy kulturowej w stosunku do innych mikronacji, stad rozronienie na tytulature.
-
Z jednej strony rozumiem propozycję Jego Łaskawości ik Thórn-Mákovskiego. To jest w pewnym sensie krzywdzące, że osoby spoza Rodu Cesarsko-Królewskiego nie mogą używać tytułów najwyższych, choć ogół społeczności obdarza ich najwyższym urzędem i zaszczytem. To dlatego swego czasu mój Czcigodny v-Ojciec dążył do zmiany prawa i zastąpił tytuł namiestnikowski królewskim, zrównując wszystkich Teutończyków.
Z drugiej strony system, którym dysponujemy obecnie i dysponowaliśmy dawniej (bo, jak powszechnie wiadomo, mój v-Ojciec był jedynym królem spoza Rodu Cesarskiego), jest charakterystyczny na tle innych mikronacji. Przykład z rodem Ebruzów doskonale pokazuje dewaluujący wpływ przyjmowania każdej osoby do rodziny, nawet jeśli obdarzonej społecznym zaufaniem i szczególnym szacunkiem.
Nasz system z jednej strony faworyzuje jedną rodzinę. Z drugiej jednak jest bardzo demokratyczny. Wszyscy Teutończycy decydują o tym, kto stanie na czele społeczności. Nie tylko konwent wybrańców lub jednowładca. Możemy natomiast rozważyć wprowadzenie dodatkowych przywilejów dla osoby wybranej na urząd namiestnika Cesarstwa. Może automatyczne otrzymanie najwyższego tytułu arystokratycznego, gdyby taka osoba go jeszcze nie posiadała?
@juarez napisał w Propozycja nowego dekretu o Zgromadzeniu Elektorów:
Zacznę od szczegółów. W ust. 1 Art. 6 [...] określając jego trwanie [...]
Przyjmuję jako autopoprawkę.
-
Zważając na argumenty Waszej Cesarskiej Mości oraz Waszej Łaskawości, a także z szacunku do tradycji i Rodu Cesarskiego, cofam moją propozycję poprawki. Może faktycznie nie należy ryzykować rozrzedzenia się krwi Cesarskiej.
@vladimir-ik-lihtenštán napisał w Propozycja nowego dekretu o Zgromadzeniu Elektorów:
Możemy natomiast rozważyć wprowadzenie dodatkowych przywilejów dla osoby wybranej na urząd namiestnika Cesarstwa. Może automatyczne otrzymanie najwyższego tytułu arystokratycznego, gdyby taka osoba go jeszcze nie posiadała?
Osobiście sądzę, że dodatkowy tytuł arystokratyczny z racji objęcia tronu Cesarstwa jest zbyteczny. Po ewentualnej abdykacji sukcesora pozostanie on i tak Cesarzem-Seniorem w pamięci Teutończyków. Niech więc zostanie tak jak jest.
-
Wasza Cesarska Mość,
Wasza Łaskawość Namiestniku ik Thórn-Mákovski,Poniżej prezentuję dekret po autopoprawkach, ze zmienioną tytulaturą cesarską. Jeśli ani Wasza Cesarska Mość ani Wasza Łaskawość nie mają już żadnych uwag do projektu, prosiłbym Waszą Cesarską Mość o formalnie zarządzenie głosowania wewnątrz Rady.
Dekret Rady Cesarstwa
o Zgromadzeniu ElektorówNa podstawie Konstytucji Cesarstwa Teutonii z 18 marca 2021 roku, art. 7, ust. 1 Rada Cesarstwa w składzie Jej Cesarskiej Mości Joanny Izabeli oraz Namiestników Cesarskich Jego Łaskawości Jahna Dagobarda ik Thórn-Mákovskiego i Jego Łaskawości Vladimira ik Lihtenštána wydaje niniejszy dekret.
Art. 1 [Zwołanie Zgromadzenia Elektorów]
- Zgromadzenie Elektorów zwołuje osoba określona w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
- Zwołanie Zgromadzenia Elektorów następuje w terminach określonych w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
Art. 2 [Przewodniczący Zgromadzenia Elektorów]
- Przewodniczącym Zgromadzenie Elektorów jest osoba je zwołująca.
- Przewodniczący czuwa nad powagą Zgromadzenia. Przewodniczącemu przysługuje prawo wykluczenia z obrad osoby je zakłócającej, z tym że wykluczonemu Elektorowi należy zapewnić możliwość zgłaszania kandydatury i udziału w głosowaniach.
- Decyzję o wykluczeniu z obrad podjętą w trybie ust. 2 może uchylić Zgromadzenie większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 3 [Prawa wyborcze]
- Elektorem jest każdy aktywny obywatel Cesarstwa Teutonii, który zadeklaruje swój udział w Zgromadzeniu w wyznaczonym terminie, jednocześnie składając ślubowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
- Kandydatem na Tron Cesarski może być Elektor o nieposzlakowanej opinii, reprezentujący najwyższe standardy tradycyjnych wartości teutońskich i będący obywatelem Cesarstwa Teutonii od co najmniej jednego roku.
Art. 4 [Obrady Zgromadzenia]
- Obrady Zgromadzenia rozpoczynają się od złożenia przez Elektorów ślubowania o następującej treści: „Ślubuję uroczyście i zaręczam honorem, że przy wyborze Sukcesora kierować się będę troską o dobro Cesarstwa Teutonii".
- Odmowa złożenia ślubowania lub złożenie ślubowania z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową uczestniczenia w Zgromadzeniu.
- Ślubowanie składa się w terminie siedmiu dni od daty zwołania Zgromadzenia Elektorów.
- Po złożeniu ślubowań Przewodniczący obwieszcza listę Elektorów biorących udział w Zgromadzeniu oraz wzywa Zgromadzenie do składania kandydatur do Tronu Cesarstwa spośród osób spełniających warunki określone w art. 3 ust. 2, wyznaczając nie krótszy niż trzy dni i nie dłuższy niż siedem dni termin zgłaszania kandydatur.
- Kandydatury zgłaszane są osobiście.
- Po upływie terminu na zgłaszanie kandydatur Przewodniczący zarządza debatę, określając jej trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
- Zgromadzenie może skrócić lub przedłużyć debatę większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 5 [Wybór Sukcesora]
-
Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Zgromadzenie Elektorów podejmuje uchwałę o wyborze Sukcesora, jeśli oddano więcej głosów za którymś z kandydatów, niż łącznie głosów na pozostałych kandydatów i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania większości, o której mowa w ust. 2, przez żadnego z kandydatów, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, przy czym w powtórnym głosowaniu nie bierze udziału osoba z najmniejszą liczbą głosów w ostatnim głosowaniu.
-
Procedurę, o której mowa w ust. 3, powtarza się do momentu wyboru Sukcesora większością, o której mowa w ust. 2.
-
W razie pozostania wyłącznie jednego kandydata na skutek zastosowania procedury, o jakiej mowa w ust. 4, przepisy art. 6 stosuje się odpowiednio.
Art. 6 [Pojedyncza kandydatura]
-
W razie zgłoszenia tylko jednego kandydata Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie za lub przeciw kandydaturze, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za, niż łącznie głosów przeciw i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania przez kandydata większości, o której mowa w ust. 2, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, a Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za niż przeciw, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
Art. 7 [Bezskuteczność głosowania]
W razie nieuzyskania przez żadnego z Kandydatów wymaganej większości głosów na skutek głosowań przeprowadzonych w trybie art. 5 ust. 4 przy jednoczesnym braku możliwości zastosowania procedury, o jakiej mowa w art. 5 ust. 5 bądź w razie nieuzyskania przez Kandydata wymaganej liczby głosów na skutek głosowania przeprowadzonego w trybie art. 6 ust. 3, Przewodniczący rozwiązuje Zgromadzenie i zwołuje się je ponownie.
Art. 8 [Objęcie Tronu]
-
Przewodniczący obwieszcza Zgromadzeniu imię i nazwisko obranego Sukcesora oraz publikuje uchwałę o jego wyborze wraz z aktem objęcia Tronu Cesarskiego w Dzienniku Praw.
-
Sukcesor obejmuje Tron z chwilą złożenia wobec Zgromadzenia przysięgi o następującej treści: "Uroczyście przysięgam w obliczu Przodków i Narodu, że obdarzony zaszczytem stanięcia w szeregu Cesarzy, Królów i Namiestników, wierny Tradycji i Duchowi Teutonizmu będę stać na straży Teutońskiej Ziemi i praw, otaczać surową, sprawiedliwą i ojcowską opieką Naród i nigdy nie ustawać w budowie potęgi Cesarstwa".
-
Treść przysięgi można złożyć, zastępując wszystkie lub część części mowy w gramatycznym rodzaju męskim gramatycznym rodzajem żeńskim.
-
Odmowa złożenia przysięgi lub złożenie przysięgi z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową objęcia Tronu.
Art. 9 [Tytulatura cesarska i namiestnikowska]
- Sukcesor z Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury cesarskiej: [imię Cesarza] z woli elektorów cesarz Teutonii, wielki książę Slavii i Enderasji, król Nowej Teutonii, wielki książę Awii, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
- Sukcesor spoza Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury namiestnikowskiej: [imię i nazwisko Namiestnika Cesarstwa] z woli elektorów namiestnik Cesarstwa Teutonii, lord protektor Slavii, Enderasji, Awii, Sangrii, Weyr-Benden i Loardii, wicekról Nowej Teutonii, defensor Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, zarządca wszystkich teutońskich wysp, strażnik Tronu etc. etc.
- Wszystkie tytuły cesarskie i namiestnikowskie mogą być używane w odpowiadających im gramatycznych formach żeńskich.
Art. 10 [Przepisy końcowe]
-
Dekret wchodzi w życie z dniem jego publikacji.
-
Traci moc Dekret Królowej Teutonii nr 6/2020 z dnia 3 sierpnia 2020 roku o Zgromadzeniu Elektorów.
-
@Juarez
Czy Wasza Łaskawość ma coś do dodania? -
Wasza Cesarska Mość,
Wasza Łaskawość,Bez uwag.
-
W takim razie możemy już przejść do formalnego głosowania.
-
Wasze Łaskawości,
Oglaszam glosowanie od 1.08 23.00 do 3.08 23.00
@Juarez @Vladimir-ik-Lihtenštán -
Wasza Cesarska Mość,
Wasza Łaskawość,Nie pozostaje mi nic innego, jak oddać mój głos ZA.
Jednocześnie chciałbym zgłosić niewielki błąd w projekcie, który zauważyłem po czasie. W preambule odwołanie do Konstytucji powinno dotyczyć Art. 3, ust. 1, punktu a. Przepraszam za zamieszanie i przedstawiam całość wraz z poprawioną preambułą:
Dekret Rady Cesarstwa
o Zgromadzeniu ElektorówNa podstawie Konstytucji Cesarstwa Teutonii z 18 marca 2021 roku, art. 3, ust. 1, punkt a) Rada Cesarstwa w składzie Jej Cesarskiej Mości Joanny Izabeli oraz Namiestników Cesarskich Jego Łaskawości Jahna Dagobarda ik Thórn-Mákovskiego i Jego Łaskawości Vladimira ik Lihtenštána wydaje niniejszy dekret.
Art. 1 [Zwołanie Zgromadzenia Elektorów]
- Zgromadzenie Elektorów zwołuje osoba określona w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
- Zwołanie Zgromadzenia Elektorów następuje w terminach określonych w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
Art. 2 [Przewodniczący Zgromadzenia Elektorów]
- Przewodniczącym Zgromadzenie Elektorów jest osoba je zwołująca.
- Przewodniczący czuwa nad powagą Zgromadzenia. Przewodniczącemu przysługuje prawo wykluczenia z obrad osoby je zakłócającej, z tym że wykluczonemu Elektorowi należy zapewnić możliwość zgłaszania kandydatury i udziału w głosowaniach.
- Decyzję o wykluczeniu z obrad podjętą w trybie ust. 2 może uchylić Zgromadzenie większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 3 [Prawa wyborcze]
- Elektorem jest każdy aktywny obywatel Cesarstwa Teutonii, który zadeklaruje swój udział w Zgromadzeniu w wyznaczonym terminie, jednocześnie składając ślubowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
- Kandydatem na Tron Cesarski może być Elektor o nieposzlakowanej opinii, reprezentujący najwyższe standardy tradycyjnych wartości teutońskich i będący obywatelem Cesarstwa Teutonii od co najmniej jednego roku.
Art. 4 [Obrady Zgromadzenia]
- Obrady Zgromadzenia rozpoczynają się od złożenia przez Elektorów ślubowania o następującej treści: „Ślubuję uroczyście i zaręczam honorem, że przy wyborze Sukcesora kierować się będę troską o dobro Cesarstwa Teutonii".
- Odmowa złożenia ślubowania lub złożenie ślubowania z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową uczestniczenia w Zgromadzeniu.
- Ślubowanie składa się w terminie siedmiu dni od daty zwołania Zgromadzenia Elektorów.
- Po złożeniu ślubowań Przewodniczący obwieszcza listę Elektorów biorących udział w Zgromadzeniu oraz wzywa Zgromadzenie do składania kandydatur do Tronu Cesarstwa spośród osób spełniających warunki określone w art. 3 ust. 2, wyznaczając nie krótszy niż trzy dni i nie dłuższy niż siedem dni termin zgłaszania kandydatur.
- Kandydatury zgłaszane są osobiście.
- Po upływie terminu na zgłaszanie kandydatur Przewodniczący zarządza debatę, określając jej trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
- Zgromadzenie może skrócić lub przedłużyć debatę większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 5 [Wybór Sukcesora]
-
Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Zgromadzenie Elektorów podejmuje uchwałę o wyborze Sukcesora, jeśli oddano więcej głosów za którymś z kandydatów, niż łącznie głosów na pozostałych kandydatów i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania większości, o której mowa w ust. 2, przez żadnego z kandydatów, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, przy czym w powtórnym głosowaniu nie bierze udziału osoba z najmniejszą liczbą głosów w ostatnim głosowaniu.
-
Procedurę, o której mowa w ust. 3, powtarza się do momentu wyboru Sukcesora większością, o której mowa w ust. 2.
-
W razie pozostania wyłącznie jednego kandydata na skutek zastosowania procedury, o jakiej mowa w ust. 4, przepisy art. 6 stosuje się odpowiednio.
Art. 6 [Pojedyncza kandydatura]
-
W razie zgłoszenia tylko jednego kandydata Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie za lub przeciw kandydaturze, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za, niż łącznie głosów przeciw i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania przez kandydata większości, o której mowa w ust. 2, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, a Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za niż przeciw, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
Art. 7 [Bezskuteczność głosowania]
W razie nieuzyskania przez żadnego z Kandydatów wymaganej większości głosów na skutek głosowań przeprowadzonych w trybie art. 5 ust. 4 przy jednoczesnym braku możliwości zastosowania procedury, o jakiej mowa w art. 5 ust. 5 bądź w razie nieuzyskania przez Kandydata wymaganej liczby głosów na skutek głosowania przeprowadzonego w trybie art. 6 ust. 3, Przewodniczący rozwiązuje Zgromadzenie i zwołuje się je ponownie.
Art. 8 [Objęcie Tronu]
-
Przewodniczący obwieszcza Zgromadzeniu imię i nazwisko obranego Sukcesora oraz publikuje uchwałę o jego wyborze wraz z aktem objęcia Tronu Cesarskiego w Dzienniku Praw.
-
Sukcesor obejmuje Tron z chwilą złożenia wobec Zgromadzenia przysięgi o następującej treści: "Uroczyście przysięgam w obliczu Przodków i Narodu, że obdarzony zaszczytem stanięcia w szeregu Cesarzy, Królów i Namiestników, wierny Tradycji i Duchowi Teutonizmu będę stać na straży Teutońskiej Ziemi i praw, otaczać surową, sprawiedliwą i ojcowską opieką Naród i nigdy nie ustawać w budowie potęgi Cesarstwa".
-
Treść przysięgi można złożyć, zastępując wszystkie lub część części mowy w gramatycznym rodzaju męskim gramatycznym rodzajem żeńskim.
-
Odmowa złożenia przysięgi lub złożenie przysięgi z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową objęcia Tronu.
Art. 9 [Tytulatura cesarska i namiestnikowska]
- Sukcesor z Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury cesarskiej: [imię Cesarza] z woli elektorów cesarz Teutonii, wielki książę Slavii i Enderasji, król Nowej Teutonii, wielki książę Awii, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
- Sukcesor spoza Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury namiestnikowskiej: [imię i nazwisko Namiestnika Cesarstwa] z woli elektorów namiestnik Cesarstwa Teutonii, lord protektor Slavii, Enderasji, Awii, Sangrii, Weyr-Benden i Loardii, wicekról Nowej Teutonii, defensor Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, zarządca wszystkich teutońskich wysp, strażnik Tronu etc. etc.
- Wszystkie tytuły cesarskie i namiestnikowskie mogą być używane w odpowiadających im gramatycznych formach żeńskich.
Art. 10 [Przepisy końcowe]
-
Dekret wchodzi w życie z dniem jego publikacji.
-
Traci moc Dekret Królowej Teutonii nr 6/2020 z dnia 3 sierpnia 2020 roku o Zgromadzeniu Elektorów.
-
Wasza Cesarska Mość,
Wasza Łaskawość,Głosuję ZA.
-
Wasze Łaskawości
Glosuję ZAW takim przypadku jednomyślnie przyjęto dekret.
Zostanie on umieszczony w Dzienniku Praw po dniach wolnych.