Navigation

    Unia Niepodległych Państw

    • Login
    • Search
    • Centralny System Unii
    • Categories
    • Recent
    • Tags
    • Popular
    • Users
    • Groups

    Wznowienie działania IKT

    Instytut Kultury Teutońskiej
    2
    4
    49
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • Nurdrun von Lichtenstein
      Nurdrun von Lichtenstein last edited by

      Wasza Cesarska Mość,
      Drodzy Teutończycy,
      Obywatele i mieszkańcy UNP,

      Czas najwyższy wznowić działanie jakże istotnego Instytutu Kultury Teutońskiej. w osobnym temacie zamieściłam listę tematów i zasady zamieszczania postów. Wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem wpisów do Instytutu są uprzejmie proszone o kontakt ze mną lub/i zamieszczenie chęci w tym temacie.

      Jednocześnie miałabym następujące prośby:
      @Grzegorz-Tomasz-Jakub-Czartoryski mogłabym prosić Cię o przeniesienie twojej pracy dot. Złotego Grodu?
      @Cillian mogłabym prosić Cię o przeniesienie twojej pracy dot. Loardii?

      Dwa obecnie zamieszczone artykuły wymagają jeszcze sprawdzenia i ewentualnej poprawy.

      Jakub Wysocki 1 Reply Last reply Reply Quote 3
      • Jakub Wysocki
        Jakub Wysocki @Nurdrun von Lichtenstein last edited by

        @natalia-helena-von-lichtenstein Poszukam w archiwach KT, jeśli jeszcze KSi nie usunęli ze swoich archiwów 😉

        1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • Jakub Wysocki
          Jakub Wysocki last edited by

          Jest, podmienione zostały słowa "Królewskie" na "Cesarskie", z wiadomych względów 🙂

          Jeśli jesteś nowym mieszkańcem Cesarstwa i nie wiesz, gdzie zamieszkać, to zachęcam do zapoznania się ze Złotym Grodem – stolicą rejencji Nowej Teutonii, a kto wie, być może zdecydujesz się na dłuższą wizytę?
          2248901bd6de2b4b.png
          Opis miasta
          Złoty Gród jest częścią Cesarstwa Teutonii. Położony jest w niezwykle malowniczym miejscu: nad Zatoką Zasłużonego Spokoju, która stanowi źródło owoców morza, tak często stosowanych w lokalnej kuchni. Przez miasto przepływa Rzeka Ulstruma, która według znanej legendy zwana jest także "Złotą".

          Ze względu na lata odrębności od Teutonii Cesarskiej, w Nowej Teutonii wytworzył się niespotykany w reszcie kraju dialekt języka teutońskiego, którym chętnie posługują się złotogrodzianie. Nie czyni to jednak mieszkańców Złotego Grodu mniej gościnnym, a wręcz przeciwnie – rozwinięta turystyka jest dużym atutem miasta. Złoty Gród to między innymi:

          • wielusetletnia historia, tradycje
          • interesująca okolica, zabudowa, zabytki
          • zamek królewski
          • dialekt nowoteutoński
          • nadmorski klimat, ujście rzeki Ulstrumy
          • lokalna kuchnia

          Historia miasta i tradycje
          Kilkaset wiosen temu, na tereny dzisiejszego miasta przybył Fryderyk van der Warten i postawił podwaliny pod dzisiejszy Złoty Gród, niegdyś zwany „Nowym Rogiem”. Na pamiątkę tego wydarzenia, po dziś dzień hucznie obchodzi się Dzień Fryderyka. Przez kolejne lata miasto prężnie się rozwijało, lecz przełom nastąpił wraz z wydarzeniami w Marchii Teutońskiej. Po Teutońskim Maju Złoty Gród uznany został jako stolica Królestwa Nowej Teutonii, co rozpoczęło odbudowę Zamku Królewskiego, w którym urzędowali królowie niepodległego państwa. Po ponownym zjednoczeniu Królestwa Nowej Teutonii z Marchią Teutońską w 2009 r., Złoty Gród stał się miastem na prawach stolicy nowo powstałego Królestwa Teutonii. Do listopada roku 2020 Zamek Królewski w Zlotym Grodzie był siedzibą Królów Teutonii.

          Dzień Fryderyka - radosne święto Złotego Grodu. Seria parad i wydarzeń kulturalnych, które mają na celu uczcić powstanie miasta i pamięć o pierwszym jego gospodarzu - Fryderyku van der Wartenie.
          Jarmark Hergolienowski - organizowany w okolicach Bożego Narodzenia w całej Nowej Teutonii, jednak ten odbywający się na Starym Rynku w Złotym Grodzie przez wielu uznawany za najpiękniejszy. Jarmark nosi imię Hergolinena Wielkiego - pierwszego Cesarza Teutonii.

          Co warto zwiedzić w mieście?

          Stary Rynek i ulica Mateusza Wilhelma

          Serce miasta, na co dzień spotyka się tu mnóstwo ludzi. Praktycznie przez cały rok, przy dobrej pogodzie lokalni kupcy i producenci rozbijają swoje straganiki. W nocy imponuje swoim oświetleniem - wszystko za sprawą specyficznych lamp, które podobno wywodzą się jeszcze z czasów baroku.

          Na Ulicy Mateusza Wilhelma na Starym Rynku organizowany jest Hergolienowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to najdłuższa i najpiękniejsza ulica miasta, przy której umiejscowione są najstarsze kamienice Złotego Grodu.

          Zamek Królewski

          Zamek był średniowieczną ruiną, którą odbudowano w rekordowo krótkim czasie, bo w niespełna rok po utworzeniu Królestwa Nowej Teutonii. Do listopada roku 2020 urzędowała tam Cesarzowa (a wcześniej Królowa) Teutonii - Joanna Izabela. Jest to największy i najbardziej okazały budynek Złotego Grodu. Z zewnątrz odwzorowano tradycyjny średniowieczny wygląd posiadłości, jednakże większość jej wnętrza nie przypomina tego okresu. Na zielonych terenach znajduje się osobista stadnina Jej Królewskiej Mości, z której pochodzą konie wystawiane do wyścigów na Auterrskim Torze. W zamku mieści się również Sala Obrońców Królestwa, w której uhonorowane są osoby szczególnie zasłużone dla Królestwa Teutoni. Przez większość czasu zamek jest niedostępny dla osób postronnych, a jego ochroną zajmuje się Cesarska Lwia Gwardia Królewska. Jednak w momencie nieobecności Królowej oraz podczas niektórych świąt, część oficjalna jest dostępna do zwiedzania.

          Muzeum władców nowoteutonskich

          Dla każdego interesującego się historią Królestwa, tudzież kulturą jej początków, w Złotym Grodzie znajduje się nie lada gratka. Umiejscowione jest tutaj Muzeum Władców Nowoteutońskich. To właśnie w tym miejscu przechowywane są najcenniejsze obrazy, relikwie, czy nawet trumny z ciałami najważniejszych władców Nowej Teutonii.

          Rzecz jasna to tylko najważniejsze zabytki Złotego Grodu. Całą resztę muzeów, zabytkowych kamienic i innych ciekawych miejsc odkryjesz, gdy już przybędziesz do Złotego Grodu!

          Legenda o „Złotej” Rzece Ulstrumie
          Potoczne określenie Ulstrumy jako "Złota Rzeka" wiąże się z miejscową legendą, według której osadnicy pod przewodnictwem Fryderyka van der Wartena mieli z rzeki wydobyć sporą ilość złota. To właśnie od bogatych pokładów tego kruszcu w okolicznym masywie górskim, wypłukiwanych przez Ulstrumę powstała dzisiejsza nazwa miasta. Chodzą słuchy, że nawet do dzisiaj z rzeki można wyłowić śladowe ilości złota.

          Po całym dniu zwiedzania, przychodzi pora obiadowa. Nawet najbardziej wybredni będą zadowoleni z potraw serwowanych przez złotogrodzkich kucharzy. Gastronomia w dużej mierze opiera się na rybach i owocach morza, z których powstają lokalne wiktuały. Wieczorami w pubach mieszkańcy Złotego Grodu piją znane w całym kraju ciemne piwo o mocnym, kwiecistym aromacie i jeszcze mocniejszym smaku.

          Zamieszkanie w mieście nie kosztuje zbyt wiele, a spełnisz tutaj nawet swoje najskrytsze cele. Po więcej informacji jako gospodarz miasta (Tenutariusz Cesarski) zapraszam na stronę i podstrony miasta.

          Grzegorz von Sarm-Czartoryski i mieszkańcy Złotego Grodu

          Nurdrun von Lichtenstein 1 Reply Last reply Reply Quote 1
          • Nurdrun von Lichtenstein
            Nurdrun von Lichtenstein @Jakub Wysocki last edited by

            @grzegorz-tomasz-jakub-czartoryski Grzesiu, mógłbyś to zamieścić w osobnym temacie w dziale IKT? Tak, żeby był odpowiednio zatytułowany. Dzięki 🙂

            1 Reply Last reply Reply Quote 1
            • first-post
              last-post