• Zbieram różne pomysły na forum oraz działanie w obrębie Teutonii. Wątek jest do dzielenia się przemyśleniami, marzeniami, niezależnie jak brzmiałyby nieprawdopodobnie.


 • @Joanna-Izabela
  Ja myślę, żebyśmy zostali w naszym klimacie, ale zrobili jednocześnie jakiś krok do przodu. Być może w nieznane... Jesteśmy w nowej sytuacji, więc myślę że warto byłoby poruszyć temat cesarstwa. I organizacji Teutonni jako Cesarstwa. Myślę że jeśli nie teraz, to nie wiem kiedy jest odpowiedni moment 🙂


 • @Eugeniusz-Maat

  Nie będzie zaskoczenia z mojej strony, pomysł powrotu do Cesarstwa nie jest pozytywnie odbierany. Całe moje życie w KT było związane z Królestwem i nie pałam sentymentem do Cesarstwa bo nigdy go nie znałem. Zam go tylko z opisów z TIH i krótkiego żywota za JCW Jacoba...było minęło nie ma co wracać


 • Na początku, Cesarstwo. Żaden z nas tutaj chyba nie pamięta tego okresu, kiedy Teutonia jeszcze nie była pod jarzmami Sarmatów. Myśląc o Cesarstwie, myślimy o Jakobie, i pewnie o niczym innym.
  Jednak fajnie by było wrócić do Cesarstwa. Jakob i inni zaczęli jako Cesarstwo, a nie Królestwo, więc bądźmy tym Cesarstwem jeśli Cesarstwem chcemy być.
  Dwa, to chyba powinniśmy kontynuować narrację szlachty, arystokracji i innych członków dworu Królewskiego. Każdy by miał swój własny dworek, dołek czy co tam sobie zachcę. Ale taka narracja powoli się robi nudna, po tym jak opiszę się swoje lenno. Może jakieś intrygi do tego? Walki o ziemie?


 • Cesarstwo może być dobrym pomysłem, ale musimy wszyscy klepnąć tę "lekką" zmianę narracji. Kilka miesięcy (podczas konsultacji społecznych) okazało się, że nie byliśmy gotowi na to "przemeblowanie".

  Temat jest warty rzucenia pod ponowne obrady. Jestem przekonany, że JKM jest tą osobą, która może wynieść nas do tego statusu - pytanie czy ten face lifting pociągnie nas ku szerszej ilości wydarzeń fabularnych/narracyjnych (ergo: większej aktywności), czy będzie tylko niezauważalną zmianą w decorum.

  Myślę, że logiczne wydaje się kontynuowanie narracji szlachty, pielęgnowania naszych tytułów ziemskich i lenn, itd. Trzeba będzie, jak wspomniał @Cillian-Saerucaeg, wycisnąć trochę aktywności w postaci wydarzeń fabularnych, może jakieś cykliczne wydarzenia/rozgrywki/konkursy. Jul pokazała wszystkim, że potrzeba nam/cenimy sobie rozrywkę w postaci prostych rodzaju gierek - może czas wypróbować zabawy tego pokroju także w naszym gronie.


 • Pozwolę sobie dorzucić własne trzy grosze.

  Uważam, że powrót do idei cesarstwa, nawet jeśli byłoby to tylko puste słowo i zmiana tytułu, jest jednak nawiązaniem do czasów pełnej niepodległości. To prawda, że nie ma wśród nas nikogo, kto pamiętałby tamte czasy, niemniej, jak wspomniałem, chodzi o pewien symbol. Drugie Cesarstwo Teutonii toy to nowy rozdział w historii.


 • @Vladimir-ik-Lihtenštán, nawet nie wiesz, jak ogromnie się cieszę, widząc Cię w naszym gronie. Liczę cicho, że ten nowy rozdział w naszej historii to także szansa na lekką rewolucję w naszej teutońskiej sferze kultury. (Tak, puszczam oko w Twoim kierunku).

  Tak, może to czas i pora na Drugie Cesarstwo. Myślę, że nasza monarchini ma zielone światło na rozpoczęcie konsultacji społecznych na ten temat. Jest w narodzie gotowość.


 • Ja tutaj tylko obserwuję 😉


 • @MvL 🙂 obserwuj, obserwuj 😄


 • @MvL Niby cichaczem i całkiem niewidoczny, ale jednak obecność odnotowana. 👋


 • @MvL Mam nadzieję, że nie tylko. Zmiany ustrojowe są proponowane wiec chciałabym znać jak najwięcej opinii 😉


 • Przeszedłem na v-emeryturę już +/- 6 lat temu. O tamtej chwili jestem tak bardzo "nie na czasie" z wydarzeniami, że wątpię aby moja opinia wpisywała się w obecne realia ;). Nawet jeśli od czasu do czasu zaglądałem, aby sprawdzić co w KT słychać.


 • No dobrze, skoro chcemy cesarstwa to chłodne pytanie z mojej strony... Jaka jest różnica pomiędzy prowincją, a później państwem stowarzyszonym w KS, a unionistami w związku z Baridasem, Dreamlandem i Sclavinią? Czy funkcjonując jako cesarstwo nie powinniśmy cieszyć się pełną autonomią? Tzn. wiem, że wszyscy sobie jesteśmy równi itp. ale jednak przeskoczyliśmy trochę z kwiatka na kwiatek. Dalej jesteśmy w związku, choć na innych regułach, które w sumie pozwalają na powstanie drugiego cesarstwa (bo ten pomysł zdecydowanie bardziej mi się podoba), ale jakby się zastanowić to wprowadzenie ustroju cesarstwa, teoretycznie również i było możliwe w KS. Z punktu widzenia narracyjnego jest to bardzo dobry moment na taką zmianę, potrzeba jednak wypracować konkretne reguły funkcjonowania nas jako cesarstwa w unii państw. Na razie nie jestem przekonany na 100%, czy właśnie cesarstwem powinniśmy się nazywać będąc w tejże unii?


 • Równica jest prosta; prowincja nie była niepodległa, państwo stowarzyszone nadal mentalnie miało nad sobą Sarmacje mimo iż było niepodległe, obecnie jesteśmy niezależni całkowicie. Celem Unii było żeby żadne z państw się nie wtryniało drugiemu. Jesteśmy taką Unią Europejską, Polska mimo iz w UE jest traktowana jako osobny twór i takim państwem jest Teutonia w Unii. Nie jesteśmy stowarzyszeni z nikim "większym".


 • Nawet w UE są państwa równe i równiejsze, zawsze jest ktoś kto próbuje narzucać swoją wolę, bo jest większy, silniejszy, wydaje mu się, że wie lepiej itp. W przełożeniu na nasze prędzej czy później ktoś zapragnie przedkładać swoje racje bo będzie miał więcej obywateli, większą aktywność, będzie wiedział lepiej itp. No i fundamentem jest (chociaż przyznaję, że nie miałem czasu jeszcze zapoznać się z całym nowym forum) czy i w jakim zakresie będziemy prowadzić wspólną politykę wewnętrzną i zewnętrzna? Czy każdy sobie rzepkę skrobie?


 • Polityka zewnetrzna jest wspólna, polityka wewnętrzna jest oddzielna ale postanowiliśmy nad wspólnym wojskiem i sądami ( z czym kodeksy karne są oddzielne więc sąd orzeka na podstawie kodeksu krajowego). Nadal każde państwo ma 1 glos w parlamencie i 1 głowę państwa w RM, nie da się nic zrobić bo "aktywniejszy" czy "silniejszy".


 • OK mam nadzieję, że w niedługim czasie wszystko zostanie odpowiednio zarysowane gdzieś na forum.

  A dopytam jeszcze czy jest może jakiś plan przeniesienia / utworzenia instytucji, artykułów, uzbieranych znaczków lub libertów (przekonwertowania) z KS do UPN czy raczej traktować to jak i cały dorobek jako definitywny przepad?


 • Liberty są przenoszone, znaczków raczej nie możemy(prawa autorskie). Artykuły mamy zachowane, instytucje będą do utworzenia już w systemie (nie rozmawiałam o tym ale propozycja jest warta rozważania że może @Mateusz-Wilhelm zwolni z opłat za instytucje które były w KS). Generalnie mała poprawka z polityką zagraniczną, kraje mogą ją prowadzić, było małe nieporozumienie.


 • Mnie osobiście interesuje kwestia kontynuowania prac nad rozwojem języka teutońskiego. Zastanawiam się czy nie "przepisać" wszystkich materiałów z artykułów Vlada oraz wątków na forum KT i ALUL w jeden zbiór żeby wszystkie były pod ręką. Kopie gramatyki i podręcznika do samodzielnej nauki posiadam na swoim dysku w razie czego.

  @Eugeniusz-Maat , nadal masz w sobie zapał lingwistyczny?
  @Vladimir-ik-Lihtenštán , czy w razie "W" będzie można liczyć na Twoją pomoc/krytykę?
  @Joanna-Izabela @Andrzej-Fryderyk , czy istnieje możliwość przeniesienia/odtworzenia słownika wraz z bazą tłumaczeń?


 • @Juarez tak. Słownik jest całkowicie naszym oprogramowaniem i mam stosowne kopie. Postaram się w tym tygodniu ogarnąć.