Nowy ustrój Teutonii
-
@Teutonia przy okazji uzgodnić nazwy by wypadało
-
@wojciech-hergemon napisał w Nowy ustrój Teutonii:
no to na szybko kompetencje cesarza
- tworzenie orderów
- tworzy tytuły
- nadawanie lenn
Każdy z członków rady cesarstwa - odbiera obywatelstwo teutońskie przy dobrowolnym sie zrzeczeniu przez obywatela
Do kompetencji calej rady
- odbieranie lenna
-odbieranie tytułów
Dopisanie ile maja trwać wybory do władców,
Przepisy na temat opróżnienia władcy - rozumiem że nieaktywność pewnie cysorz stwierdzał ale po czym - czy kwestia w systemie, czy kwestia głosowańOdwołanie Władcy - zmniejszyłabym do 50% +1 woli ludu, jednak urząd kadencyjny, jeżeli ktoś się nie sprawdza to niech decyduje więcej niż polowa
-
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
kompetencje cesarza
tworzenie orderów
nadawanie lennDo dopisania.
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
kompetencje cesarza
tworzy tytułyCzy to jednak nie powinna być prerogatywa całej Rady - w sensie, czy tego nie powinno się po prostu robić aktem rangi dekretu?
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Każdy z członków rady cesarstwa
odbiera obywatelstwo teutońskie przy dobrowolnym sie zrzeczeniu przez obywatelaDo dodania, choć myślę, że stwierdza utratę obywatelstwa z przyczyn innych niż i odniesienie do odebrania.
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Do kompetencji calej rady
odbieranie lenna
-odbieranie tytułówDo dopisania.
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Dopisanie ile maja trwać wybory do władców,
Jak wyżej. Ile dni zgromadzeni proponują?
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Przepisy na temat opróżnienia władcy - rozumiem że nieaktywność pewnie cysorz stwierdzał ale po czym - czy kwestia w systemie, czy kwestia głosowań
Uważam, że to zbędna regulacja gdyż:
a) projekt nie zakłada wyborów uzupełniających,
b) projekt zakłada, że rada obejdzie się bez władcy.
Ewentualnie można się zastanowić co w sytuacji, gdy obaj władcy będą nieaktywni, ale to wtedy Cesarz będzie po prostu sam głosował.Pozostawiam to jednak do dalszej dyskusji.
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Odwołanie Władcy - zmniejszyłabym do 50% +1 woli ludu, jednak urząd kadencyjny, jeżeli ktoś się nie sprawdza to niech decyduje więcej niż polowa
Na wstępnie zauważam, bo mam wrażenie że Jej Cesarska Mość tego nie dostrzega - przepis dotyczy również Jej Cesarskiej Mości i jest prostszą wersją przepisów, które w oryginalnej konstytucji znajdują się w opróżnieniu tronu. To po pierwsze. Po drugie, musimy rozróżnić dwie rzeczy - liczbę głosów i liczbę uprawnionych do głosowania. Nauczony doświadczeniem, wszędzie posługuje się liczbą oddanych głosów, a nie liczbą uprawnionych do głosowania. Uczulam JCM na te niuansy celem potwierdzenia, że faktycznie uważa 50%+1 za korzystne.
I uprzedzając, patrząc na rozwiązanie systemowo - nie można uchwalać Konstytucji, która nie przewiduje w ogóle możliwości odwołania Cesarza. Z różnych względów. Chociażby cesarz może z przyczyn realnych nie nadawać się do pełnienia urzędu. Może stracić też zaufanie całego narodu, lecz nadal trzymać się tronu. Nie twierdzę, że tak będzie - jest to po prostu możliwe, a Cesarz to zbyt ważny element ustroju, żeby nie zostawić bezpiecznika. Jednocześnie nadmieniam, że jeśli w wyniku trwającego 5 dni (prawie tydzień!) głosowania, w dodatku z głosami ważonymi, jakakolwiek większość głosów będzie za odwołaniem Cesarza - to naprawdę krytyka takiego rozwiązania byłaby niesmaczna.
-
@wojciech-hergemon
wiem ze mnie dotyczy, dlatego chcialam malego rozróznienia
2/3 dla mojej osoby, dla reszty to co mówiłam. Domyślam się, że jednak elekcja cesarska jest większym wydarzeniem niż co 3 miesiace wybory i może się tak zdarzyć, że 2 osoby będą chciały władzy (na 2 miejsca) a w ogóle nie będą się nadawały do rządzenia (albo inaczej po prostu byłoby lepiej żeby te urzędy nie były obsadzone) , obecnie mamy powiedzmy 6 obywateli, 5 bez mojej osoby co oznacza ze trzeba by było mieć około 4 głosów żeby wyrzucić kogokolwiek. czyli mamy beton na 3 miesiące.Czy to jednak nie powinna być prerogatywa całej Rady - w sensie, czy tego nie powinno się po prostu robić aktem rangi dekretu?
Tutaj jest różnica czy chcemy dac komuś tytuł okolicznościowy czy jednak systemowy ale ze względu ze konstytucja ma byc prosta wrzucilam ja na cesarza
-
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
@Teutonia przy okazji uzgodnić nazwy by wypadało
Wasza Cesarska Mość, ja już zaproponowałem – namiestnicy lub lordowie namiestnicy. Rączej stroniłbym od używania tytułów stricte arystokratycznych w nazwach urzędów.
I tak przy okazji – dzielimy Teutonię na tę właściwą i Loardię. Może warto też pamiętać o historycznej odrębności Nowej Teutonii, której herbem wszak nadal się posługujemy, chyba że uważacie kolejny urząd w Radzie za zbędny, zwłaszcza że skład Rady byłby wówczas parzysty.
-
Tak na marginesie - ja osobiście jestem sceptyczny do pomysłu nazwy urzędów od terytoriów, gdyż niejako utworzy nam to kolejny szczebel jakiś samorządów, a w każdym razie może utworzyć.
Prima facie nasuwają mi się właśnie namiestnicy lub coś innego, co nie łączy się wprost z terytorium. Urzędy mają równe prawa, więc równie dobrze można nazwać je tak samo, np. Namiestnicy Cesarscy, ew. jakieś inne tytuły - przy czym to raczej pytanie do kogoś, czyja wiedza z historii sięga dalej niż historia gospodarcza i historia prawa.
Czekam również na dalsze uwagi do samego projektu - jak będzie już więcej to stworzę kolejną wersję.
-
@wojciech-hergemon W takim razie zrezygnujmy z idei "władców", a mówmy po prostu o wybieralnych członkach Rady – lordowie radcy, lordowie ministrowie.
-
Mam jeszcze jedno pytanie, jezeli zrobie wybory, nikt sie nie zglosi to traktujemy to jako 3 miesiace "pustej" kadencji czy raczej w trakcie mozna sprobowac oglosic ponownie?
-
@joanna-izabela napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Mam jeszcze jedno pytanie, jezeli zrobie wybory, nikt sie nie zglosi to traktujemy to jako 3 miesiace "pustej" kadencji czy raczej w trakcie mozna sprobowac oglosic ponownie?
Projekt zakłada pustą kadencję. Możemy oczywiście zastanowić się nad tym, czy powinno być inaczej, ale - czy to będzie miało sens? Jak rozumiem z jednej z strony mamy to, że ktoś akurat chce coś robić, ale z drugiej strony znowu zamienimy te urzędy w łapankę.
-
https://www.uniapanstw.pl/ w systemie głosowanie dotyczące nazzewnictwa urzędu dla obywateli teutońskich do soboty do godziny 21, głosowanie niejawne
-
Mała poprawka: niejawne w systemie oznacza, że dostaje powiadomienia także przepraszam ale jednak widzę, mam nadzieje ze do czasów wyborów da się coś wymyśleć @Andrzej-Fryderyk ;d
Przy okazji jeszcze jedna rzecz z organizacyjnych - co z rodowym przejściem korony, która senat przegłosował? Nadal jestesmy za tym, czy jednak nie?
-
@Wojciech-Hergemon tytułem odpowiedzi na to co w sumie najbardziej jest dla mnie niepokojące: w sumie racja jest też w tym, że „rada” ma naturalnego lidera. Cesarza. Więc de facto ostatecznie to na nim będzie się koncentrowała odpowiedzialność, Czy to dobrze, czy źle (w przypadku, gdy demokratyzująca władza będzie przegłosowywać Cesarza) – ciężko powiedzieć. Ale faktycznie – w teorii brzmi, że ma szanse zadziałać.
Odniosę się teraz do projektu.
Widzę znaczne ograniczenie pustej treści Konstytucji. To co było dobre, zostało, to co było zbędne – odpadło.
Zastanawia mnie rozróżnienie dekretów i uchwał Rady Cesarstwa. Zastanawia mnie czemu ma to służyć?
Nienaturalnie długi i zawiły – w porównaniu z treścią całej Konstytucji –jest art. 2 ust. 5.Rozważam też – czy założenie jest takie (na przykładzie art. 5. ust. 3) że ustawy mogą definiować jaki obywatel może pełnić funkcje publiczne? Że prawo Konstytucyjne nie jest bezwzględne i ustawy mogą je definiować?
Tak na szybko, pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Z pewnością jeszcze przyjrzę się obecnym regulacjom i postaram się zamieścić dodatkowe uwagi.
-
@joanna-izabela o właśnie – to też element nad którym się zastanawiałem, odnośnie korony.
Co od powiadomień – postaram się spojrzeć.
-
@andrzej-fryderyk napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Nienaturalnie długi i zawiły – w porównaniu z treścią całej Konstytucji –jest art. 2 ust. 5.
Przepis o Regencie jest długi, bo zawiera w sobie wszystkie regulacje na ten temat (w oryginale był to cały artykuł). Jednocześnie rozwiązuje zagadnienie, czy członek rady powołany na Cesarza ma dwa głosy. Odpowiedź jest negatywna, bo mógłby wtedy od razu głosować dwoma głosami i skracać głosowanie. Oczywiście można się zastanowić czy to zostawić - bo tak naprawdę przy dwóch głosach - głos regenta i tak liczy się jako przeważający. Poza tym ten przepis wymaga pewnego wygładzenia stylistycznego, ale to na koniec.
@andrzej-fryderyk napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Zastanawia mnie rozróżnienie dekretów i uchwał Rady Cesarstwa. Zastanawia mnie czemu ma to służyć?
Można z tego zrezygnować i sam się zastanawiałem, ale - jednak decyzje Rady typu odebranie obywatelstwa, czy też zatwierdzenie umowy nie powinny chyba przybierać formy dekretu - wydaje mi się, że podział jest tutaj intuicyjny - niemniej zapraszam do dyskusji. Można odmiennie przyjąć, że każda decyzja Rady przyjmuje formę dekretu.
@andrzej-fryderyk napisał w Nowy ustrój Teutonii:
Rozważam też – czy założenie jest takie (na przykładzie art. 5. ust. 3) że ustawy mogą definiować jaki obywatel może pełnić funkcje publiczne? Że prawo Konstytucyjne nie jest bezwzględne i ustawy mogą je definiować?
Generalnie przyjmuje założenie - że dozwolone jest wszystko co nie jest zabronione i określone w Konstytucji. Możemy się zastanowić, czy przyjmiemy po prostu wszyscy, że taką mamy kulturę prawną, czy też dla pewności wprost dopiszemy w art. 2, że można regulować wszystkie kwestie nieuregulowane aktami niższego rzędu bez dodatkowej delegacji.
-
Informuje, że głosowanie powiedziało że nie mam prawa do głosu
-
Co do zaproponowanej treści konstytucji, jako laik nie mam żadnych uwag, więc ufam w kaxia zdolności i prawość
Jeśli chodzi o nazewnictwo, to proponuję Lord Protektor Nowej Teutonii i Lord Protektor Loardii.
-
@natalia-helena-von-lichtenstein Protektor to mi się kojarzy z Hasselandem, a dokładniej z wiadomym diukiem .
-
@cillian No bo mieszkasz poza Teutonia, zmien systemowo lokalizacje ;d
-
Mamy wyniki glosowania:
https://www.uniapanstw.pl/probe/arch/12
Wychodzi ze mamy miec tytuły dotyczących centrali CT (np. Namiestnik, Lord Minister, Lord Radca) z nazwami geograficznymi Cesarstwa -
Uwzględniłem większość propozycji, trochę to wygładziłem. Dla członków rady wybrałem tytuł Namiestników nie opisując ziem. Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zwyczajowo dodawać do tytułu ziemie lub cokolwiek innego, a to jakie to będą dodatki, to już kwestia chęci i bieżącej sytuacji (jak dla mnie sam Namiestnik powinien mieć wybór). Pewne rzeczy uprościłem (chociażby przepisy o regencie), niektóre się minimalnie rozpisały.
Przeczytajcie art. 1 ust. 1. – pozwoliłem sobie sformułować go inaczej niż robiło się w kulturze prawa typowej dla Sarmacji. Artykuł 4 w ogóle jeszcze jest niedopracowany. Czy do chcemy coś dodać do art. 6?
Artykuł 1 [Cesarstwo Teutonii]
- Cesarstwo Teutonii jest niepodległym państwem przyjaznego prawa, które ze szczególną uwagą chroni wartości wolności oraz teutonizmu.
- Stolicą Cesarstwa Teutonii jest Cesarskie Miasto Srebrny Róg.
- Prawo Cesarstwa Teutonii stanowią w następującej hierarchii:
a) niniejsza Konstytucja,
b) umowy międzynarodowe,
c) dekrety Rady Cesarstwa,
d) uchwały Rady Cesarstwa i decyzje członków Rady Cesarstwa,
e) pozostałe akty prawa, wydawane z w zakresie upoważnienia aktu prawa wyższego rzędu,
f) normy teutońskiego prawa zwyczajowego.
Artykuł 2 [Rada Cesarstwa]
- Na czele Cesarstwa Teutonii stoi Rada Cesarstwa składająca się z Cesarza, a także dwóch Namiestników Cesarskich.
- Cesarz przewodniczy Radzie Cesarstwa i kieruje jej działaniami.
- Namiestnicy Cesarscy wybierani są w powszechnym, bezpośrednim i tajnym głosowaniu trwającym co najmniej 3 dni przez obywateli teutońskich, z wyłączeniem Cesarza, na trzymiesięczną kadencję.
- W przypadku niedokonania wyboru Namiestników Cesarskich lub opróżnienia ich urzędów Rada Cesarstwa składa się z odpowiednio mniejszej liczby członków.
- Cesarz może powoływać i odwoływać Regenta, który przejmuje jego obowiązki w zakresie określonym przez Cesarza.
Artykuł 3 [Kompetencje Rady Cesarstwa]
- Rada Cesarstwa:
a) stanowi prawo, w tym zawiera umowy międzynarodowe i wydaje dekrety,
b) wyznacza kierunek polityki wewnętrznej i zewnętrznej,
c) odbiera obywatelstwo teutońskie, tytuły oraz lenna, - Rada Cesarstwa decyduje większością 2/3 głosów w głosowaniu jawnym trwającym nie mniej niż 3 dni, przy czym głosowanie może być skrócone jeśli dalsze głosy nie wpłyną na wynik głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos Cesarza.
- Umowy międzynarodowe, dekrety oraz uchwały podpisuje Cesarz, a w razie niemożności złożenia przez niego podpisu inny członek Rady Cesarstwa.
- W przypadku gdy Rada Cesarstwa składa się wyłącznie z Cesarza ust. 2 i 3 nie stosuje się.
Artykuł 4 [Kompetencje Członków Rady Cesarstwa]
- Cesarz:
a) nadaje odznaczenia takie i takie,
b) nadaje tytuły od jakiegoś wzwyż,
c) …. TUTAJ NADAL – prosiłbym JCM o dokładnie określenie co chce – i mam wrażenie, że część tych prerogatyw nie wymaga rangi konstytucyjnej - Każdy z członków Rady Cesarstwa:
a) nadaje odznaczenia z zastrzeżeniem ust. 1,
b) nadaje tytuły z zastrzeżeniem ust. 1,
c) nadaje obywatelstwo teutońskie,
d) stwierdza utratę obywatelstwa na skutek jego zrzeczenia się,
e) egzekwuje przepisy prawa na terenie Cesarstwa Teutonii,
f) podejmuje działań w zastępstwie innych organów, niewymienionych w niniejszej Konstytucji.
Artykuł 5 [Tron Cesarski]
- Tron Cesarski jest elekcyjny.
- Opróżnienie tronu cesarskiego następuje wskutek:
a) śmierci Cesarza,
b) zrzeczenia się Tronu przez Cesarza,
c) odwołania Cesarza. - Gdy Tron Cesarski jest opróżniony, do czasu objęcia Tronu przez Sukcesora, zastępuje go Regent - o ile został powołany – lub kolejno Namiestnik Cesarski wedle liczby uzyskanych głosów, obywatel teutoński mogący pełnić funkcje publiczne wedle starszeństwa stażu.
- Wyboru Cesarza dokonuje Zgromadzenie Elektorów, w skład którego mogą wchodzić wyłącznie obywatele teutońscy.
- Zgromadzenie Elektorów zwołuje się nie później niż w ciągu 7 dni od opróżnienia tronu.
- W przypadku niedochowania terminu, o którym mowa w ust. 5 Zgromadzenie Elektorów może zostać zwołane przez każdego obywatela teutońskiego, który pełnić będzie rolę jego przewodniczącego.
- Mandaty elektorów wygasają z mocy prawa z dniem objęcia Tronu przez Sukcesora.
Artykuł 6 [Uprawnienia Obywateli Teutońskich]
- Obywatele teutońscy, z wyłączeniem Cesarza, w powszechnym i bezpośrednim głosowaniu trwającym co najmniej 5 dni mogą większością 2/3 głosów:
a) uchylić umowę międzynarodową,
b) odwołać Cesarza. - Obywatele teutońscy, z wyłączeniem Cesarza, w powszechnym i bezpośrednim głosowaniu trwającym co najmniej 5 dni mogą większością ponad połowy głosów:
a) uchylić lub zmienić akt prawa inny niż konstytucja i umowa międzynarodowa,
b) odwołać Namiestnika Cesarskiego.
Artykuł 7 [Zmiana Konstytucji i przepisy przejściowe]
- Niniejsza Konstytucja może zostać zmieniona dekretem Rady Cesarstwa, podlegającym zatwierdzeniu większością 2/3 głosów przez obywateli teutońskich w powszechnym, bezpośrednim głosowaniu trwającym co najmniej 5 dni.
- Z dniem 1 kwietnia 2021 roku niniejsza Konstytucja wchodzi w życie, a traci moc Konstytucja z dnia 22 listopada 2020 roku.
- W mocy pozostają dotychczasowe dekrety Króla, dekrety Cesarza oraz ustawy Senatu, które traktuje się na równi z dekretami Rady Cesarstwa. Ilekroć w aktach prawa teutońskiego mowa o Królu lub Królestwie rozumie się przez to odpowiednio Cesarza lub Cesarstwo.