• Koledzy i Koleżanki

  Kiedyś na discordzie kilka osób zgłosiło zainteresowanie serwerem minecraft. Niestety, nigdzie tego serwera nie widać. Stąd pytanie - czy nadal istnieje to zainteresowanie? Czy jest sens stawianie własnego serwera, czy używamy strony typu Aternos?


 • @cillian nie jestem w temacie serwerów majkampf, chociaż chętnie bym pograł. Przybliży kolega czym jest Aternos?


 • Aternos jest darmową witryną do stawiania serwerów. W kilka minut da się postawić serwer, jednak serwer się wyłącza jeśli nikt na nim nie gra. Problem jest taki, że tylko osoba z hasłem do konta aternos może serwer włączyć. Nie było by nic złego z daniem wszystkim chętnym dostępu do konta, ale jak się znajdzie chętna osoba do usunięcia serwera to by nie miała żadnych przeszkód by to zrobić


 • @cillian nie wiem, a po co ktoś miałby usuwać?


 • Jak się znajdzie jakiś idiota to znajdzie powody


 • Hmm, za ile można w miarę tanio zakupić Minecrafta?


 • @cillian No nie do końca. Można dawać kontom Ateenos różne uprawnienia. Więc np. ja zakładam serwer, a reszta konta na Aternos. I ja nadaję im uprawnienia do odpalania serwera i TYLKO do odpalania serwera. Wtedy usunąć mógłbym tylko ja.


 • A jak wygląda z graczami na PS4 ? tam chyba nie ma opcji pogrania razem chyba ze sie jest w społeczności i udostepnia rozgrywkę


 • @otton właśnie nie wiem, ale przez ps4 to może i bym czasem zagrała.


 • @otton Niestety może być z tym ciężko. Serwery na tego typu wersje Minecrafta to coś innego, niż na Minecrafta na PC. A i tu ostatnio jest ciekawiej, bo jest Minecraft Java Edition, czyli ten najbardziej znany, lubiany i rozpowszechniony, a także Minecraft Windows 10 Edition.
  Serwery na Java Edition są niekompatybilne z klientami Bedrock Edition (wersje na telefony, konsole i Windows 10 Edition) i odwrotnie. Można powiedzieć, że są to dwie różne gry. Chociaż udało mi się znaleźć coś takiego, nie wiem jak się to sprawdza.

  Aternos... Na pewno nie jest to problemem, by na tym serwer postawić, chociaż są i tego ograniczenia. Kolejka do uruchomienia, wyłączanie automatyczne nieaktywnego serwera i dość mała ilość zasobów. Według mnie, takie rozwiązanie jest dobrym zamiennikiem udostępniania gry po Xbox Live czy po LANie, do grania w ramach paczki znajomych na czyściutkim survivalu/creative - bez pluginów i modów, a także z ograniczonymi możliwościami konfiguracji, bo nie zawsze jest to potrzebne. Szybkie i skuteczne.
  Do bardziej zaawansowanych serwerów lepiej zainwestować w VPSa/dedykowany serwer do Minecrafta albo wręcz postawić takowy u siebie na komputerze/serwerze. Większa kontrola nad serwerem, możliwość instalacji pluginów, a nawet modów, co pozwoli na bardziej zaawansowane rozwinięcie rozgrywki.
  Właśnie, celem jest coś poważniejszego, czy gra tak dla zabawy?